Trening mózgu – kiedy powinniśmy się na niego zdecydować?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Na rynku istnieje sporo dostępnych narzędzi i programów do treningu mózgu. Czym się kierować podejmując decyzję o wyborze? Czy każdy trening jest skuteczny? Kiedy powinienem się na niego zdecydować? 

Odpowiadając  te pytania przede wszystkim należy zastanowić się, czy taki trening jest nam potrzebny. Mózg możemy ćwiczyć na wiele sposobów i nie zawsze potrzebny jest do tego trener. Jeżeli jestem systematyczny, mam motywację i lubię pracę samemu to pewnie podobne efekty osiągnę w pracy własnej. W takim przypadku warto podążać za podstawowymi wskazówkami:

  • znaleźć pasję – już sama motywacja wewnętrzna do poszukiwania wiedzy, rozwoju stymuluje mózg,
  • systematycznie ćwiczyć – szachy, łamigłówki, rozwiązywanie problemów – wyberać te aktywności, które lubimy
  • poszukać dostępnej wiedzy, darmowych ćwiczeń, książki, youtube to dobry początek
  • zadbać o dobrą dietę, sen, ruch, itp.
  • czytać nasze artykuły:)

Czasami jednak dużo łatwiej o tym pisać a znacznie trudniej zrobić. Możemy znaleźć się również w sytuacji, kiedy praca ze specjalistą jest niezbędna. Jeżeli wracamy do formy o udarze, wypadku lub w sposób ewidentny odczuwamy kłopoty z pamięcią lub nauką, wówczas najlepiej nie zwlekać tylko udać się do specjalisty.

Dlaczego, więc warto powierzyć swój rozwój w obszarze mózgu profesjonaliście? 

Napiszę przewrotnie – bo jest taka możliwość! Temat neurodydaktyki w szkole, czy psychologia poznawcza wykorzystująca najnowszą wiedzę o mózgu to cały czas nowość. Pojawia się jednak coraz więcej publikacji naukowych na ten temat i nie brakuje miejsc, gdzie można skorzystać z porady fachowca, jak i programów nauczania opartych na tej wiedzy. Warto przy wyborze odpowiedniego miejsca kierować się doświadczeniem danego programu, tym czy jest on spójny, czy stoją za tym badania i wyniki. Warto też zobaczyć, czy koncentruje się na wybranym obszarze (np. pamięć), czy ćwiczy więcej umiejętności poznawczych (np. logiczne myślenie, przetwarzanie, uwaga, itp.). 

Czas – poszukiwanie wiedzy w podręcznikach, książkach, własne błędy- to wszystko także prowadzi do celu, ale droga, którą obieramy nie jest prosta i łatwo pobłądzić. Trener, który ma wiedzę na ten temat, bazuje na sprawdzonych metodach i pomaga dużo szybciej osiągnąć pożądane rezultaty. 

Diagnoza i indywidualne podejście – posłużę się analogią do trenera na siłowni bo ona dobrze oddaje problem. Dobry trener na pierwszej wizycie obserwuje nas, robi wywiad, sprawdza czego potrzebujemy oraz co chcemy w treningu osiągnąć. Następnie układa indywidualny program i odpowiedni plan prowadzący do oczekiwanego celu. Jeżeli możemy na to samo liczyć w kwestii naszego rozwoju mózgu – warto spróbować!

Wiedza – jak ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić? W kwestii naszego najważniejszego organu nie warto zbytnio eksperymentować, zdecydowanie lepiej zadbać o bezpieczeństwo. 

Motywacja – nie ma się co oszukiwać, że znacznie lepsi jesteśmy w postanowieniach niż ich realizacji. Odchudzanie, kondycja, nauka języków, kto z nas nie ma tu własnych celów? Bez wątpienia znacznie łatwiej je osiągnąć, gdy mamy osobę, której również na tym zależy, która dba o nasz poziom motywacji. Jest z nami w momentach zniechęcenia i stale pomaga pokazując, cel do którego dążymy. 

Podsumowując, czy można samemu pracować nad rozwojem mózgu? Oczywiście, ale współpraca z  profesjonalistą, pozwoli uniknąć wielu błędów i poprowadzić nas najkrótszą drogą do zaplanowanych celów. 

Ciekawy wykład w tym temacie można znaleźć pod linkiem: 

W tym dziale będziemy pisać o tym jak ćwiczyć mózg. Opiszemy proste ćwiczenia, które możemy wykonać w pracy i w domu raz przydatne narzędzia do pracy. 

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów. Zadbaj o formę swojego mózgu. Każdy sukces zaczyna się od głowy.