Błędy poznawcze, czyli jak mózg nas oszukuje.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Czy zastanawiałeś się nad tym ile decyzji podejmujesz każdego dnia? Ile z nich dokonujesz świadomie? Czy zawsze zachowujesz się racjonalnie? Okazuje się, że dziennie podejmujemy około 70 decyzji z czego połowa z nich zajmuje nam 9 minut lub krócej (źródło Sheena Iyengar TEDSalon NY). 

Jak to się dzieje, że mózg radzi sobie z natłokiem informacji, aby działać szybko i sprawnie? W tym dziale będziemy opowiadać o błędach poznawczych, czyli o tym jakich skrótów myślowych dokonuje mózg, by oszczędzać czas i energię. 

Błędy poznawcze – co to takiego?

Gdybyś chciał analizować każdą decyzję szczegółowo niemożliwe byłoby normalne życie. Sama ilość podejmowanych przez Ciebie codziennie decyzji wymusza szukanie skrótów myślowych, opieranie swoich decyzji na utartych, znanych schematach, bo te schematy powstały dlatego, że zwykle się sprawdzały. Dzięki temu możemy funkcjonować sprawnie, ale czasami posługujemy się tymi skrótami w sytuacjach, które wymagają bardziej wnikliwej analizy i bez niej mogą prowadzić do kosztownych błędów, które czasem niosą ze sobą dotkliwe konsekwencje. 

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że z większości z tych błędów nie zdajemy sobie sprawy. Mniejszy problem, gdy zastosujemy błąd poznawczy wybierając ketchup w supermarkecie, ale na przykład rekrutując nową osobę do swojego zespołu warto podejmować tą decyzję w pełni świadomie. 

Zróbmy sobie mały eksperyment. 

To co zobaczysz za chwilę, jest dowodem na to jak ludzki mózg przetwarza informacje, czasami powodując, że widzimy co innego, niż przedstawia rzeczywistość.

Mężczyzna na filmie wypowiada jedną sylabę. Twoje zadanie polega na tym, aby włączyć ten film dwukrotnie i usłyszeć co mówi ta osoba. Pierwsze odtworzenie odsłuchaj mając otwarte oczy i patrząc na usta osoby na filmie. Drugie, uważnie słuchając tego, co mówi osoba na filmie, bez patrzenia na obraz. Pamiętaj włącz głośnik. Kolejną część wpisu przeczytaj dopiero po zrobieniu tego zadania. 

Większość osób w momencie w którym ma oczy otwarte, słyszy sylabę „da, da”, a gdy ma zamknięte oczy „ba, ba”. Nawet gdy już znasz rozwiązanie, nie jesteś wstanie uniknąć tego złudzenia. Widać, że mózg w niektórych przypadkach może nas nieźle wykiwać:) 

W tym dziale będziemy opisywać najważniejsze błędy poznawcze i pułapki jakie zastawia na nas mózg. Zastanowimy się jakie mają praktyczne zastosowanie, jak je wykrywać i unikać w przypadku, gdy okaże się to uzasadnione. 

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów. Zadbaj o formę swojego mózgu. Każdy sukces zaczyna się od głowy.